U Rusiji, a posebno u Moskvi može se kupiti niz čeških proizvoda, od tjestenine, preko pašteta do alkohola, a naročito piva. Razne vrste piva mogu se kupiti doslovno u svakom supermarketu. Ne samo češke, nego i piva iz drugih zemalja, uključujući i ona iz Sjedinjen ih Američkih Država.
Na stranu robu koja se može kupiti u ruskim dućanima nisu uvedene sankcije Europske unije i USA, ona se može prodavati, više je to pitanje moralnog pristupa prema agresiji Rusije na Ukrajinu. A možda se tu radi o pokušaju da se zaradi na prodaji robe za koju postoji interes, i mimo znanja samog proizvođača, piše CNN Prima News cz.
Pritom, češki proizvodi prodaju se pod originalnim markama, dok poljski proizvođači u Rusiju svoje proizvode plasiraju pod drugim imenima.
Što se tiče češkog piva, na policama se mogu naći marke Český lev, Žatecký gus, Zlatovice, Češskoje beer, ali također i Krušovice. Riječ je o pivima koja se kuhaju u Rusiji, a prodaju se kao češki proizvodi. To je mamac za Ruse koji žele popiti kvalitetno pivo iz Češke, koja je za njih sada nedostupna.
Pivo Krušovice se od 2014. godine proizvodi u Rusiji, u Heinekenovim pivovarama u Petrogradu, Jekaterinburgu i Nižnem Novgorodu. Nakon izbijanja rata u Ukrajini nizozemski pivski gigant, kojem pripada pivovara Krušovice htio je napustiti rusko tržište, ali nije uspio pronaći kupca za svoje tamošnje akvizicije te ne samo da nije prestao poslovati u Rusiji, nego je proizvodnju proširio i na bezalkoholne napitke. Heineken ipak planira da bi svojih sedam ruskih pivovara mogao prodati u prvih šest mjeseci ove godine.
Zatim se u Rusiji može kupiti Velkopopovicky Kozel, češko pivo iz Velikih Popovica, pivovare koja posluje u sastavu tvrtke Plzeňský Prazdroj. Kozel se kuha u Rusiji po licenci a proizvodi se u pivovari kompanije AB InBev Efes i formalno je sve u redu, jer se Kozel tamo prodaje kao rusko pivo.
Druga je stvar s originalnim češkim pivima, koja se također mogu naći na policama ruskih trgovina. Na primjer Pilsner Urquell. Iako se Prazdroj povukao s ruskog tržišta i javno se ogradio od agresije na Ukrajinu, limenke i boce s plzeňskim pivom mogu se kupiti u Rusiji.
Pilsner Urquell kao i niz drugih piva i druge robe u Rusiju se izvozi bez znanja pivovare, na što je upozorio sam Prazdroj. „Naši proizvodi se ne izvoze u Rusiju i Bjelorusiju. Ako se tamo pojave, to je zbog privatne inicijative. Bilo tko može našu robu kupiti bilo gdje u svijetu i odvesti u Rusiju. Takve aktivnosti ne možemo ni na kakav način kontrolirati niti na njih utjecati,“ piše na službenom twitteru pivovare Prazdoj.
Tom rabotom – uvozom proizvoda unatoč protivljenju njihovih proizvođača, bavi se moskovska firma Global Import. Prema javno dostupnim carinskim deklaracijama ova tvrtka u Rusiju uvozi američko pivo Blue Moon, koje se kuha u Pivovarama Staropramen, talijansko pivo Peroni, njemački Spaten ili Heinekenove cidere Strongbow.
Global Import spada u teško razmrsive mreže sivih uvoznika, koji opskrbljuju rusko tržište „zabranjenom“ robom. Zbog izolacije u koju je Rusija dospjela nakon invazije na Ukrajinu, račun a se da takvih firmi ima na tisuće. Falsificiraju sve za što postoji interes, od namirnica do grafičkih kartica i najnovijih Apple mobitela.
„Kompanija Molson Coors Beverage – koja posjeduje i češku pivovaru Staropramen, zaustavila je izvoz svojih piva u Rusiju i kuhanje po licenci u samoj Rusiji još u ožujku prošle godine i nemamo informacija o aktivnosti o kojoj govorite, te ne znamo tko iza toga stoji,“ izjavila je za CNN Prima News glasnogovornica Staropramena Denisa Mylbachrová.
Postoje, dalje, i češke pivovare koje su u suvlasništvu ruskih poduzetnika. Takva je na primjer pivovara u Rakovniku kojoj je suvlasnik tvrtka Russkaja tradicija, pa se piva Bakalář, Černovar i Pražečka, koja su i inače orijentirana na rusko tržište, normalno prodaju u Rusiji.
Na policama ruskih dućana nalazi se i pivo Praga, koje proizvodi češka tvrtka Praga Brewing Company. Suvlasnik poduzeća je Alexej Kaněvskij, član vijeća moskovske podružnice organizacije za potporu malom i srednjem poduzetništvu Opora Rossii i osnivač ruske firme Interportfolio, koja je specijalizirana za veletrgovinu pića.