A SVE RADI INSTAGRAMA

Ameri otkrivaju pivsku pjenu

  SAD         P. N.         02.12.2023.
Ameri otkrivaju pivsku pjenu

Američka pivska kultura se polako mijenja – pivopije sve više prihvaćaju europske tehnologije pa je tako sve više pivskih fajnšmekera koji traže pivo s pjenom. I to zato – pazi sad! – što ima bolji okus i što bolje izgleda na Instagramu. Štono bi rekao dobri stari Arlo Guthrie: Good morning, America, how are ya?

„U potrazi za savršeno natočenim pivom, sve više američkih pivoljubaca prihvaća i traži pjenu,“ piše The Washington Post dodajući kako među tamošnje ljubitelje zlatnog soka sve više prodiru europski pivski standardi. Sve je više ugostitelja koji promiču europsku kulturu točenog piva, no ponekad kod mušterija nailaze na čuđenje i nerazumijevanje.

„Kad Gabby Bonfiglio, voditeljica taprooma pivovare Leveller Brewing gostu pruža točeno pivo s pjenom, uvijek mora biti pripravna na pitanje a zašto se toliko pjeni?“, prepričava Washington Post situaciju s terena. Leveller Brewing iz Aschevillea u državi New York spada u brzo rastuću kategoriju američkih pivskih firmi, odnosno pivovara i pivnica, koje na svojim pipama nude pivo s pjenom, objašnjavajući mušterijama da je to stoga što žele s pivom raditi na tradicionalni način. I pivopije to sve više prihvaćaju.

Dok je u Europi izraz „pjenušavo piće“ već stoljećima uobičajen, u Americi se tek sada i tek zahvaljujući novim generacijama pivskih fajnšmekera, „odmiču od razlijevanja piva u čaše iz velikih, višeliltrenih, vrčeva, i otkriva okus pivske pjene. Velike zasluge za to ima i češka firma Lukr, koja na američkom tržištu već osam godina prodaje vlastite točionike za pivo i do sada ih je instalirala više od pet tisuća.

Zahvaljujući europskoj tehnologiji Amerikanci tako otkrivaju i specijalne načine točenja piva, poput popularne češke „hladinke“ koja je sve prisutnija i u Hrvatskoj – to je način točenja jednim potezom ručke točionika, pri čemu se  stvara bogata i gusta pjena, a zahvaljujući kratkom vremenu točenja pivo pred mušteriju stiže najsvježije moguće. Tu su i ostale češke specijalne vrste točenja piva – šnyt (pola piva, pola pjene, odnosno malo pivo u velikoj krigli, a ostatak krigle je ispunjen pjenom) i mlíko, što je ustvari sama pjena. „Mlíko je najbolji način za skeptike da upoznaju razliku koju kod piva čini pjena i omogućuje im da spoznaju istinski okus pjene,“ kaže Emmanuel Negron, vlasnik bara Little Lager u St Louisu. Pivska stručnjakinja i degustatorica Jen Blaire dodaje da pivska pjena sadržava mirise i arome koji doprinose ukupnom užitku u pijenju piva i naglašava da se to odnosi naročito slatkost slada ni gorčinu hmelja, te da pjena može pospješiti i utisak o tijelu piva.

Za ugostitelje i pivare do znači i veće izdatke, jer su točionici firme Lukr četverostruko pa i šesterostruko skuplji od „običnih“ ali investicija se brzo vraća jer je interes iznimno velik. Pivo s pjenom osim boljeg okusa ima i druge dobre strane – izgleda atraktivnije i ljepše izgleda na Instagramu i drugim socijalnim mrežama. „Najprije pijemo očima,“ poentira Washington Post: „Ispravno natočeno pivo s primjerenom količinom pjene naprosto je vizualno privlačnije.“

Tagovi

Pivo   pjena   točeno   SAD   Amerika  


Najnovije iz kategorije SAD




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće